bratislava.

10:07


do bratislavy jezdím pracovně a když vyšel uprostřed týdne státní svátek, tak jsem si řekl, že využiju příležitost a toma trochu provedu po městě.   nejsem sice ideální průvodce, ale už mám vytipovaných pár oblíbených míst.   bratislava má velkou výhodu - je malá.   né, vážně, to co zní, jako urážka, je vlastně kompliment.   tak, třeba hned v první kavárně jsme natrefili na sajfu (češi googlí, slováci ví) a na martina pechláta (aspoň myslím) a později na janu kirschner.

bratislava je velmi zvláštní město a můj vztah k ní taky.   jako malý jsem tu trávil prázdniny u tety.   v tričku backstreet boys jsem chodil na zlaté piesky a jezdil na tobogánu, kam jsem dostal vstup zdarma, když pán slyšel, že mluvím česky.   každé ráno my teta dělala ovesnou kaši s medem, kterou jsem nikdy předtím nejedl.   chutnala mi a já ji jedl na kila.   učil jsem se slovenská slova, jako třeba paradajky.   někdo říká rajčiny, ale proč, to nevím dodnes.   

další mé cesty do bratislavy byly až ty pracovní.   první dojmy už nebyly, tak kouzelné a nostalgické, jako ty z dětství.   první přivítání na nádraží - ať už autobusovém nebo vlakovém, nejsou nijak příjemná.   městská hromadná tu taky nefunguje zrovna nejlépe, proto doporučuji raději taxi, které je poměrně levné.   pamatuju si jak jsem se jednou chtěl projít podél dunaje a sháněl pivo do kelímku (pohrdavé pohledy kavárníků si pamatuji doteď).   právě dunaj je věc, kterou na bratislavě miluji.    ve srovnání s ní je vltava jen špinavý potůček.   centrum bratislavy je malinkaté a plné kaváren, se zřejmou vídeňskou inspirací.   narazili jsme taky na několik zajímavých míst a zjistili jsme, že moje oblíbené urban space otevřelo druhou pobočku s názvem urban house - tenhle podnik určitě doporučujeme.   když jsme prošli centrum dvakrát křížem krážem, posilnili se veganským burgerem a dobrou kávou, výborným čajem a dvěma dorty, tak jsme se vydali na hrad.   překvapilo nás, že tu nebylo moc turistů.   když se několik skupin smísilo před hradem, využili jsme příležitosti a přidali se k jedné z nich, abychom odposlouchali vyprávění průvodce :)))   no a když se loudáte po bratislavě, tak samozřejmě nesmíte zapomenout na rozhlednu ufo (it´s a must!), kde naše cesta skončila.


tomáš a pavel.

You Might Also Like

0 komentářů