dýně jako symbol změny životního stylu. / a pumkin as a symbol of healthy lifestyle.

10:01

dobrá přiznávám, nadpis jsem si půjčil od kateřiny z herbáře, protože ať jsem přemýšlel, jak jsem přemýšlel, nenapadl mě výstižnější titulek.   dýně je pro mě opravdu symbol zdravého životního stylu a změny pohledu na jídlo.   před pár lety, kdy jsem začal vnímat, že se češi konečně začali vzpamatovávat z masno-knedlíkářské nadvlády a začali se víc zajímat o to co jedí, se začala tato zelenina objevovat v jídelníčcích restaurací stále častěji.   české restaurace poměrně nedávno nabízeli snad všechno, co kdy běhalo, lítalo nebo plavalo, a to nejlépe podávané s knedlíkem a přelité omastkem s cibulkou, ale o nějaké "odlehčené" variantě si mohl nechat člověk jen zdát.   nechápejte mě špatně, nechci hanit českou kuchyni, ale v současné podobě nemá moc šanci na přežití.   doby, kdy si lidi museli nadělat tukové zásoby na zimu, aby přežili jsou dávno pryč.   farmářské trhy a obchody rostou jako houby po dešti a kulinářských pořadů a blogů je nespočet.   vypadá to, že češi se začínají opravdu probouzet.


polévky, rizota, koláče,...   dýně má jednoduše všestranné použití a má naprosto nulové nároky při pěstování.   nejsme ale blog konkurující přemkovi nebo gondíkům, takže s tím vás nebudeme zatěžovat.   no a pokud vnímáte tuto surovinu jako symbol imperialistické ameriky a jejího svátku halloween, tak vězte, že už moje babička dlabala dýně jako lucerny pro naše pobavení a to netušila, co halloween je. 

/

ok, i admit i borrowed the title of article from czech show "herbář".   the reason is i couldn´t find any more accurate title.   a pumkin is really symbol of healthy lifestyle to me and how we start to think about food.   well, without knowledge of czech people and cuisine you can be wondering why and here is my answer: few years ago you could order in czech restaurants everything what ever ran, swam or flew mostly served with dumplings and a lot of grease.   you could just dream about some more "light" version or even vegetarian option.   in the same time as people start to more think about what they eat, we could start to see pumpkin in menus more often.   don´t get me wrong czech cuisine is delicious but also very fat.   so if you don´t have physically demanding job you should get something else.   it is the boom opening of farmers markets, culinary shows and food blogs.   it looks like czech people start really care what they eat.

soups, risottos, pies,...   a pumpkin has versatility use and it has zero demands for cultivation.   well, if you find a pumpkin as the symbol of imperialistic america and holidays called halloween, believe
already my grandma carved pumpkin and she didn´t have an idea what halloween is.


tomáš a pavel.

You Might Also Like

0 komentářů